Tekbox NM-SMAF/100/RM141 N-Male to SMA-Female, 1m, 50 Ω RF Cable
4 in stock (can be backordered)
SKU: NM-SMAF/100/RM141 Categories: , Brand:
Description
Temp: −55 to +200 °C | Max. Power @ 1 GHz: 620 W | Attenuation @ 1 GHz: 0.38 dB/m | VSWR @ 8.5 GHz: ≤1.18 | Ins. Loss @ 8.5 GHz: ≤1.5 dB
Depending on configuration, TekBox RF cables support frequencies from DC up to 18 GHz, with robust mechanical construction, controlled VSWR, and consistent electrical performance. Connector options include N, SMA, BNC, and SMB, with a choice of standard or armoured cables for demanding test environments.
Typical applications
  • EMC / EMI testing
  • Spectrum and network analysis
  • RF signal routing
  • Test & measurement laboratories
  • Production and validation environments
Connector Type Frequency range Working voltage Withstand voltage VSWR Durability Impedance
N-Type DC – 11 GHz 1000 V 2500 V ≤ 1.3 @ 11 GHz ≥ 500 mating cycles 50 Ω
SMA DC – 18 GHz 335 V 750 V ≤ 1.1 + 0.02f (GHz) ≥ 500 mating cycles 50 Ω
BNC DC – 4 GHz 500 V 1500 V ≤ 1.22 ≥ 500 mating cycles 50 Ω
SMB DC – 4 GHz 335 V 1000 V ≤ 1.25 + 0.4f (GHz) ≥ 500 mating cycles 50 Ω
(All connectors use PTFE insulation and comply with MIL-C-39012, IEC 60169-8, CECC 22120, RoHS.)
Cable Type Frequency range Attenuation @ 1 GHz Velocity factor Temperature range Other Characteristics
RG 58/U DC – 5.8 GHz 0.57 dB/m 66% –30 °C to +70 °C Shielding effectiveness: ~ –56 dB/m
RG 142 DC – 6 GHz 0.49 dB/m 70% –55 °C to +165 °C Armoured option available, Shielding effectiveness: ~ –80 dB/m
RG 213/U DC – 3 GHz 0.23 dB/m 66% –40 °C to +85 °C High power handling
RG 223/U DC – 6 GHz 0.53 dB/m 66% –30 °C to +80 °C Flexible, double-shielded
RG 316/U DC – 6 GHz 0.89 dB/m 70% –55 °C to +165 °C Small diameter, high flexibility
RM141 (Premium / Low-Loss) DC – 18 GHz 0.38 dB/m 70% –55 °C to +200 °C Shielding effectiveness: < –100 dB/m, Excellent phase and amplitude stability
Parameters RG 58/U RG 142 RG 213/U RG 223/U RG 316/U RM 141
centre conductor Ø 0.9 mm 0.94 ± 0.02 mm 2.26 ± 0.09 mm 0.9 ± 0.01 mm 0.51 ± 0.03 mm 0.93 ± 0.02 mm
dielectric Ø 2.95 ± 0.1 mm 3 ± 0.05 mm 7.25 ± 0.18 mm 2.95 ± 0.1 mm 1.52 ± 0.05 mm 2.95 ± 0.05 mm
dielectric material low-density PTFE low-density PTFE low-density PTFE low-density PTFE PTFE PTFE
braid Ø Ø 3.13×112 Ø 4.15 mm, double Ø 0.18×192 Ø 4.2 mm, double 1.95 ± 0.08 mm 3.68 ± 0.1 mm
sheath Ø 5 ± 0.1 mm 4.95 ± 0.15 mm 10.3 ± 0.18 mm 5.4 ± 0.1 mm 2.9 ± 0.1 mm 4.1 ± 0.1 mm
sheath material PVC FEP PVC PVC FEP FEP
min. bending radius single: 25 mm
repeated: 50 mm
single: 30 mm
repeated: 50 mm
single: 50 mm
repeated: 100 mm
single: 26 mm
repeated: 53 mm
single: 15 mm
repeated: 30 mm
single: 12.7 mm
repeated: 40 mm
impedance 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω
capacitance 100 pF / m 96 pF / m 100 pF / m 100 pF / m 96 pF / m 95 pF / m
inductance 0.2µH / m 0.22µH / m 0.25µH / m 0.2µH / m 0.27µH / m 0.27µH / m
velocity ratio 66 % 70 % 66 % 66 % 70 % 70 %
insulation resistance 5 GΩ km 35 GΩ km 10 GΩ km 5 GΩ km 1 GΩ km 1 GΩ km
center cond. res. 38 Ω / km 34 Ω / km 6 Ω / km 29 Ω / km 266 Ω / km 266 Ω / km
braid resistance 14 Ω / km 7.3 Ω / km 4.4 Ω / km 11 Ω / km 18 Ω / km 18 Ω / km
dielectric strength 4 kV 5 kV 5.5 kV 5 kV 1 kV 2 kV
frequency range DC – 5.8 GHz DC – 6 GHz DC – 3 GHz DC – 6 GHz DC – 6 GHz DC – 18 GHz
max. power @100MHz 230 W 1250 W 1316 W 280 W 395 W
max. power @400MHz 110 W 650 W 658 W 121 W 209 W 950 W
max. power @ 1 GHz 65 W 380 W 416 W 80 W 135 W 620 W
max. power @ 3 GHz 230 W 46 W 78 W 360 W
max. power @ 6 GHz 150 W 32 W 11 W 220 W
max. power @ 12 GHz 150 W
max. power @ 18 GHz 120 W
attenuation @100MHz 0.16 dB/m 0.15 dB/m 0.06 dB/m 0.17 dB/m 0.26 dB/m 0.11 dB/m
attenuation @400MHz 0.32 dB/m 0.3 dB/m 0.13 dB/m 0.33 dB/m 0.53 dB/m 0.23 dB/m
attenuation @ 1 GHz 0.57 dB/m 0.49 dB/m 0.23 dB/m 0.53 dB/m 0.89 dB/m 0.38 dB/m
attenuation @ 3 GHz 1.15 dB/m 0.9 dB/m 0.49 dB/m 0.98 dB/m 1.63 dB/m 1.08 dB/m
attenuation @ 6 GHz 1.69 dB/m 1.37 dB/m 1.49 dB/m 2.34 dB/m 1.08 dB/m
attenuation @ 12 GHz 1.66 dB/m
attenuation @ 18 GHz 2.16 dB/m