TEKBOX TBCP1-250 RF CURRENT MONITORING PROBE
3 in stock (can be backordered)
SKU: TBCP1-250 Category: Tag: Brand:
Description
Tekbox TBCP1-250 RF Probe
The TBCP1-250 is a 30kHz to 250MHz fixed aperture RF current monitoring probe, expanding the Tekbox product range of affordable EMC pre-compliance test equipment.
The probe has a very flat response with a 3dB bandwidth of 250MHz and is characterised and usable over the frequency range from 30kHz to 250MHz.
Specification:
  • Characterised Frequency Range : 30kHz to 250MHz
  • Aperture Diameter : 25mm
  • Outside Diameter : 76mm
  • Height : 31mm
  • Weight : 320g
  • Connector Type : N Female
  • Transfer Impedance : 0 to 18dBΩ
  • Max. Primary Current : (DC-400Hz):80A
  • Max. Primary Current : (RF):3A
  • Max Core Temperature : 125°C
Documentation
Specifications
Aperture diameter 25 mm
Outside diameter 76 mm
Height 31mm
Weight 320g
Connector type N female
Transfer impedance 0 to 18 dBΩ
Max. primary current (RF) 3A
Max. core temperature 125 °C