TEKBOX NM-NM/500/RG213 RF Cable
SKU: NM-NM-500-RG213 Categories: , Brand:
Description
Tekbox NM-NM/500/RG213 Cable
TEKBOX RF cable, N-Male to N-Male, 500 cm, RG213.
Insertion Loss
Attenuation
10MHz / 0.07dB
100MHz / 0.32dB
500MHz / 0.99dB
1GHz / 1.9dB
2GHz / 2.6dB
3GHz / 3.4dB
6GHz / 5.9dB
Parameters RG 58/U RG 142 RG 213/U RG 223/U RG 316/U RM 141
centre conductor Ø 0.9 mm 0.94 ± 0.02 mm 2.26 ± 0.09 mm 0.9 ± 0.01 mm 0.51 ± 0.03 mm 0.93 ± 0.02 mm
dielectric Ø 2.95 ± 0.1 mm 3 ± 0.05 mm 7.25 ± 0.18 mm 2.95 ± 0.1 mm 1.52 ± 0.05 mm 2.95 ± 0.05 mm
dielectric material low-density PTFE low-density PTFE low-density PTFE low-density PTFE PTFE PTFE
braid Ø Ø 3.13×112 Ø 4.15 mm, double Ø 0.18×192 Ø 4.2 mm, double 1.95 ± 0.08 mm 3.68 ± 0.1 mm
sheath Ø 5 ± 0.1 mm 4.95 ± 0.15 mm 10.3 ± 0.18 mm 5.4 ± 0.1 mm 2.9 ± 0.1 mm 4.1 ± 0.1 mm
sheath material PVC FEP PVC PVC FEP FEP
min. bending radius single: 25 mm
repeated: 50 mm
single: 30 mm
repeated: 50 mm
single: 50 mm
repeated: 100 mm
single: 26 mm
repeated: 53 mm
single: 15 mm
repeated: 30 mm
single: 12.7 mm
repeated: 40 mm
impedance 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω 50 ± 2 Ω
capacitance 100 pF / m 96 pF / m 100 pF / m 100 pF / m 96 pF / m 95 pF / m
inductance 0.2µH / m 0.22µH / m 0.25µH / m 0.2µH / m 0.27µH / m 0.27µH / m
velocity ratio 66 % 70 % 66 % 66 % 70 % 70 %
insulation resistance 5 GΩ km 35 GΩ km 10 GΩ km 5 GΩ km 1 GΩ km 1 GΩ km
center cond. res. 38 Ω / km 34 Ω / km 6 Ω / km 29 Ω / km 266 Ω / km 266 Ω / km
braid resistance 14 Ω / km 7.3 Ω / km 4.4 Ω / km 11 Ω / km 18 Ω / km 18 Ω / km
dielectric strength 4 kV 5 kV 5.5 kV 5 kV 1 kV 2 kV
frequency range DC – 5.8 GHz DC – 6 GHz DC – 3 GHz DC – 6 GHz DC – 6 GHz DC – 18 GHz
max. power @100MHz 230 W 1250 W 1316 W 280 W 395 W
max. power @400MHz 110 W 650 W 658 W 121 W 209 W 950 W
max. power @ 1 GHz 65 W 380 W 416 W 80 W 135 W 620 W
max. power @ 3 GHz 230 W 46 W 78 W 360 W
max. power @ 6 GHz 150 W 32 W 11 W 220 W
max. power @ 12 GHz 150 W
max. power @ 18 GHz 120 W
attenuation @100MHz 0.16 dB/m 0.15 dB/m 0.06 dB/m 0.17 dB/m 0.26 dB/m 0.11 dB/m
attenuation @400MHz 0.32 dB/m 0.3 dB/m 0.13 dB/m 0.33 dB/m 0.53 dB/m 0.23 dB/m
attenuation @ 1 GHz 0.57 dB/m 0.49 dB/m 0.23 dB/m 0.53 dB/m 0.89 dB/m 0.38 dB/m
attenuation @ 3 GHz 1.15 dB/m 0.9 dB/m 0.49 dB/m 0.98 dB/m 1.63 dB/m 1.08 dB/m
attenuation @ 6 GHz 1.69 dB/m 1.37 dB/m 1.49 dB/m 2.34 dB/m 1.08 dB/m
attenuation @ 12 GHz 1.66 dB/m
attenuation @ 18 GHz 2.16 dB/m